KPSS Coğrafya Gezegen Konu Anlatımı

İç Gezegen: Astroid kuşağı ile Güneş arasında bulunan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars gezegenleridir. Bu gezegenlerin kütleleri Dünya’dan küçüktür.Dünya ve Dünyaya En yakın Gezegenlerin Boyutları

Dış Gezegen: Astroid kuşağından Güneş’e daha uzak olan gezegenlerdir. Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton ve 2003 UB 313’dür.
Uydu: Gezegenlerin etrafında dönen gök cisimleridir. Bunlar da Güneş’ten aldığı ışığı yansıtarak görülürler.

Kuyruklu Yıldız: Güneş sistemi içinde yer alan ve etrafında irili ufaklı taşlar, gaz ve toz tabakası bulunan gök cisimleridir. Bunlar gerçekte yıldız değildirler.

Meteor: Uzayda gezegenlerin ya da uyduların parçalanmasıyla oluşan farklı büyüklükteki taş parçalarıdır.

Güneş, Güneş sistemini denetleyen kütledir ve çevresindeki bütün gezegenlerden çok daha büyüktür. Gezegenlerin en büyüğü olan Jüpiter’in çapı bile Güneş’ in çapının 1/10’u kadardır.
Yüzeyinde daha düşük sıcaklık nedeniyle koyu renkli görünen güneş lekeleri bulunur. Güneş’le ilgili modern çalışmalar, Galilei’nin güneş lekelerine ilişkin gözlemleriyle ve bu lekelerin hareketlerine dayanarak Güneş’in dönüşünü bulmasıyla 1611’de başlamıştır. Güneş kendi etrafında yaklaşık 25 günde bir dön-mektedir.
Çapları bin kat daha büyük ve kütleleri birkaç yüz kat daha ağır olan bilinen en büyük yıldızlara karşılaştırılınca, Güneş, astronomi sınıflandırmasında cüce yıldız sınıfına girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir