DEYİM VE ATASÖZÜNÜN YANLIŞ KULLANILMASI

Bu yapının Selçuklulara ait olma oranı yüksek, (olasılığı) Deyimler ve atasözleri kalıplaşmış sözler olduğundan değiştirilemez ve cümlede doğru anlamda kullanılmazsa anlatım bozukluğuna neden olur.
Çadırdaki yaşam koşullan ne zaman artacak? (iyileşecek) Korkmayın, er geç vatan hainlerinin üstesinden geleceğiz, (hakkından geleceğiz)
O yıl, şirketimizin geliri her geçen gün büyüdü, (arttı) O haberi alınca sevinçten etekleri tutuştu Serpil’in. (etekleri zil çaldı)
Vücudun bağımlılık sistemine zararlı bir ilaçmış, (bağışıklık) Haydi, bakalım şimdi seç pirincin taşını, (ayıkla pirincin taşını)
Fiyatlar çok pahalı olunca satışlarımız iyi gitmedi, (yüksek) Orası o kadar kalabalık ki çuvaldız atsan yere düşmez, (iğne atsan yere düşmez)
Benim bu sakatlığım artık ne zaman iyileşecek? (geçecek) Ona ayak bağı olunca o da işini çabuk bitirmişti, (destek olunca)
Gökyüzündeki martıların kanat çırpınışları çok ilginçti. (çırpışları) Ona yardım et, elinden geleni ardına koyma.
(elinden geleni yap)
En güzel günlerden biridir cumartesi ve pazar, (günlerdir) Bu görüntüler karşısında saçlarım diken diken oldu, (tüylerim diken diken oldu)
Ben bir koltukta ölü olarak uyanmak istemiyorum, (bulunmak) Ne demişler: “Dağ dağa kavuşur, insan insana kavuşmaz.” (Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur)
Trafik kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı dilerim, (kaybedenlerin yakınlarına) Atalarımız: “Aza kanaat etmeyen bolu bulamaz.”
demiş. (Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz)
Aşağıya inince maalesef arabamızı çalınmış olarak bulduk, (arabamızın çalındığını anladık) Kimseye görünmeden içeriye göz koydu, (göz attı)
Vatandaşı okul yaptırmaya sürekli kışkırtmak gerekir. (teşvik etmek) Salih Efendi öldü, ben yakamı ucuz sıyırdım.
(yakamı ucuz yırttım)
Odadaki oksijen azaldıkça adamın nefes alışı güçleniyordu, (güçleşiyordu) Arkadaşını çok sever ve onun burnundan kıl aldırmazdı. (ona toz kondurmazdı)
Yolların kaygan olması birçok kazaya katkıda bulundu. (yol açtı) Sözlerime kulak kapatmayın ne olur, (kulak tıkamayın)
Bilgi birikintinize güveniyorsanız yarışmamıza katılınız, (birikiminize) Köküne kibrit suyu ekmeli vapurdaki insanların. (Köküne kibrit suyu dökmeli)
Yosun tabakası gölün bütün yüzeyini kapsamıştı, (kaplamıştı) Çektiği sefa sonunda ona pahalıya mal oldu. (Sürdüğü sefa)
Bu iyiliğime karşın sizden bir teşekkür isteyemez miyim? (karşılık) Yıldırım geçen hafta baştan tırnağa muayene olmuştu. (tepeden tırnağa ya da baştan ayağa)
Gülü seven dikenine dayanır, kardeşim, az daha sabret (Gülü seven dikenine katlanır)
Mustafa çok çalışınca öğretmenin gözünden düşmüştü, (gözüne girmişti) .
Sana göre zor olan bu işi halletmek içten bile değil benim için, (işten bile değil)
Çabuk işe şeytan karışır, az daha yavaş ol. (Acele işe şeytan karışır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir