ANLAM BELİRSİZLİĞİ KONU ANLATIM

Bazı cümlelerde hem ikinci tekil kişiye (sen) hem de üçüncü tekil kişiye (o) ait olma anlamı bulunur ve böyle durumlarda anlam karışıklığı odaya çıkar.
Bazı cümlelerde yapısından dolayı iki anlama gelebilecek şekilde anlaşılmaktadır. Bu durum da anlam belirsizliğine yol açar.
Aslında bana ne söyleyeceğini biliyorum.
(senin söyleyeceğini / onun söyleyeceğini) Geleceğini ben iki gün önceden biliyordum, (senin geleceğini / onun geleceğini)
Ailece Konya’ya gittiğini ben yeni öğrendim, (senin gittiğini / onun gittiğini)
Evini herkes anlata anlata bitiremiyor.
(senin evini / onun evini)
Yalan söylediğinden sevgi ve saygı azalmış, (sen söylediğinden / o söylediğinden)
Bu kadar güzel olduğunu inanın bilmiyordum, (senin güzel olduğunu / onun güzel olduğunu)
‘ Akşamki törende şarkı söyleyeceğini duyduk, (senin söyleyeceğini / onun söyleyeceğini)
Adam, politikayla karısından çok ilgileniyor. (Karısı politikacı ve adam politikayla karısından daha çok ilgileniyor ya da adam politikayla ilgilendiği için karısını ihmal ediyor.)
Balık tutmayı dayımdan çak severim.
(Dayı da balık tutuyor ve bu işi dayısından çok seviyor ya da balık tutmayı o kadar çok seviyor ki dayısını bile o kadar sevmiyor.)
Köye taşındıktan sonra onu ilk kez ziyaret ettim. (Ziyaret eden kişi köye yeni taşınmış ya da ziyaret edilen kişi köye yeni taşınmış ve ilk kez ziyaret ediliyor.) Murat’ı Emre’den çok özledim.
(Murat’ı ve Emre’yi özledim ama ?Murat;ı.da?ha çok özledim ya da Emre de Murat’ı özledi beri .dştözledim ama ben daha çok özledim.)
Derslerime kardeşimden çok önem veririm. (Derslerime o kadar önem veririm ki kardeşim benim hayatımda ikinci sırada gelir ya da kardeşim de derslerine önem verir ama ben derslerime ondan daha çok önem veririm.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir